Ruskoevropská lajka ze Staré Moravy

Ruskoevropská lajka ze Staré Moravy

english language

Irtyš ze Staré Moravy  ruskoevropská lajka

*11.11.2020

Otec: Russkiy Patriot Vasko (RUS)
Matka: Serri (import Rusko)
Rodokmen: originál
Výška: 55 cm
Zuby: plnochrupý, skus nůžkový

Výstavy: Výborný, 2x CAC, Klubový Vítěz 2022

Zkoušky: HZ I.cena CACT + Diviačiar, BZH I. cena, ZVVZ I.cena

Irtyš, jak je zřejmé je náš odchov, který vznikl ze spojení Serri a Vasko Russkiy Patriot. Krycí pes, odchovaný v Rusku, se nachází v Polsku a přestože máme svoje krycí psi, pro oživení krve, jsme jeli krýt do Polska. Vasko je po exteriérové stránce spíše průměrný pes, díky menšímu tělesnému rámci, ale kompaktnímu a ve své podstatě mu nelze co vytknout. Výborný je po pracovní stránce, často se nesetkávám s takovou kvalitní prací na prasatech, jak předvádí Vasko, a to rozhodlo.

Irtyš mně ihned po narození cvrnkl do oka a bylo a nelituji, ikdyž bratr Impuls je exteriérově lepší a zbarvením jsou si podobní. Irtyš vyniká především v rychlosti vyhledávání. Jeho tělesný rámec a vynikající nos ho řadí v rychlosti mezi nejlepší psy, které jsem poznal. Dělá jak nízkým, tak i vysokým nosem. Využívá větru, různého proudění a dokáže to dobře vyhodnotit. Na zvěři černé i vysoké je důrazný, v určitých situacích je kontaktní. Dosledy na barvářském řemeni jsou s ním o nervy, ale pokud je to dosled se stavěním, to je jeho parketa.

Při individuálním lovu je klidný, neštěká, nepiští a mně stačí sledovat jen psa a on mně ukáže, z které houštiny zvěř vytáhne. Tím to způsobem jsme ulovili několik kusů vysoké v lesní honitbě a střílel jsem do 80 metrů. K jeho dalším přednostem patří orientace a ochota spolupracovat s ostatními seveřany a dále to, že hlásí na viděnou, což je u seveřanů celkem neobvyklé. Máme za sebou první celou naháňkovou sezónu, v individuálním lovu ještě pokračujeme, a já jsem velmi spokojen. Jsem zvědavý, čím překvapí příští sezónu, doufám, že jen pozitivně.

Russkiy Patriot Vasko

CACIB
PD I. cena
KPT III.cena

Shoroh

TRCH
FT wild boar
FT bear
FT badger

Shatun

Maya

D-Luna

FT - bear, wild boar, badger, polecat

Bim

Mukha

Serri

C.I.B.
GCh CZ
7x BOB
Národní Vítěz
Šampion práce, CACT
ZVVZ, ZH, BZH - I. cena

Korsar

FT - bear, elk, wold boar, squirell

Kum

Lana

Zena

FT - bear, wild boar, BL.TR, duck, squirell

D-Kuchum

Purga


NÁVŠTĚV

Eva Černohubová - Tvorba www stránek pro chovatelské stanice, grafické návrhy, focení psů, vizitky, focení psích výstav, reklamní grafiky pro krycí psy a vrhy