Ruskoevropská lajka ze Staré Moravy

Ruskoevropská lajka ze Staré Moravy

english language

Zhodnocení naháňkové sezóny 2015

Na všech akcích, kterých jsme se zúčastnili bylo sloveno 145 ks černé zvěře, 19 ks jiné spárkaté zvěře, 15 ks zvěře škodící myslivosti. S prací psů jsme spokojeni, nejvíce ze všech nás překvapila Irma i díky tomu, že tato sezóna byla její první a měli jsme trošku obavy z toho, jak se nám bude vracet, ale obavy byly nakonec liché. O jejím loveckém zápalu jsme věděli již dříve, ale již nyní můžu směle říct, že obě Rusky určitě pracovně převyšují Engie i Donase, zejména v rychlosti vyhledávání zvěře v leči. Přísná selekce chovů lajek v Rusku zaměřená především na lovecké vlastnosti je zřetelná i u našich Rusek. Často se mě kolegové ptají proč s importy lovím, že oni by je do leče nepustili. Moje odpověď je taková, že nemá smysl pouštět do chovu jedince, kteří nejsou lovecky prověřeni a naháňky jako takové jsou dostatečným prověřením loveckých vlastností, ikdyž lajka není typickým honičem, je vhodná spíše pro individuální lov, dokáže v leči udělat to, co jiné plemena nedokáží. Dále jsme spokojeni s tím, že nemáme žádné šrámy od černé zvěře, pouze Donas měl dvakrát problém s běhy a to vždy naražení a špatné došlápnutí.
Co říci na závěr? Potřebujeme sehnat ještě dva obojky GPS a už se těšíme na další naháňkovou sezónu, možná už i s novým psíkem, kterého máme zadaného v Rusku. Lovecké kynologii Zdar.

9.1. 2016 - naháňka Fojtovice - Heřmanov

Tentokrát bez žádného problému, výborná naháňka a jako jediná v této sezóně byla na sněhu, na poslední leči byly stoly jak na svatbě, určitě se do těchto míst rádi vrátíme.
ruskoevropská lajka ruskoevropská lajka

29. + 30.12. 2015 - naháňka Radkovice

Výborná naháňka, pojatá jako setkání klubu, byli jsme samosebou bez Engie, zde máme výborné zázemí, rodina Horníkova se o nás stará jako o vlastní, do této honitby, pokud budeme zváni, se budeme vždy těšit.
ruskoevropská lajka ruskoevropská lajka

26.12.2015 - naháňka Žarošice

Tato naháňka byla tři leče bez zvěře a v poslední leči se psi vyřádili, na tuto naháňku jsme nebrali Engie neboť začala hárat.

19.12. 2015 - naháňka Fojtovice - Heřmanov

Na tuto naháňku jsme dovezli všechny naše psy, naháňka byla pro nás trošku hořká. V druhé leči odešel Donas s Engie za postřeleným seletem a nebylo jich. Druhý den jsme oba našli v místě zahájení druhé leče bohužel Donas měl zraněnou, patrně naraženou levou přední. Co se stalo nevíme a toto bylo poprvé co jsme neměli všechny psy po ukončení leče u nohy. Jinak naháňka se vším všudy výborná.
ruskoevropská lajka

18.12. 2015 - naháňka Koryčany - Vršava

Vše výborné, ale tentokrát slabší výřad, opět se třemi psy bez Šerri.

12.12. 2015 - naháňka Vrbovce, Slovensko

Zde jsme byli na pozvání kamaráda Pala Krče, vzhledem k tomu, že tento spolek má dost psů vzali jsme na ukázku pouze Rusky Irmu a Šerri, obě se dostaly do zvěře a byly pochváleny za výbornou práci v lečích.
ruskoevropská lajka

11.12.2015 - naháňka Koryčany - Vršava

Tradičně výborná naháňka, psi se dostali do zvěře, velmi slušný výřad, Šerri opět doma.

10.12.2015 - naháňka Slavonice

Výborný revír, bohužel zvěře nebylo dle představ, na této naháňce jsme byli bez Šerri.

5.12.2015 - naháňka Žarošice

V tomto revíru jsme byli poprvé, výborný terén, zazvěřenost ( sloveno 29 kusů černé ), výborná organizace, zde jsme byli taky se třemi psy, Šerry byla s paničkou doma.

4.12. 2015 - naháňka Vyškov vojenské lesy

Zde se jim to trošku vymklo z ruky, nebyl zajištěn dostatečný počet honců ani střelců, zde jsme byli se třemi psy, Šerry byla doma s paničkou.

28.11.2015 - naháňka Filipov

Tradičně výborná naháňka, ze které silnějším jedincům je víkend krátký, zde jsme byli opět všichni.
ruskoevropská lajka ruskoevropská lajka

27.11. 3015 - naháňka Koryčany - Vršava

V tomto revíru bývají tradičně bohaté výřady, výborná organizace a samozřejmě, že si hledí i nás honců - vůdců, zde jsme byli opět se všemi psy.

21.11.2015 - naháňka Vysoké Pole

Do tohoto revíru, ikdyž výřady nebývají tak bohaté, jezdíme strašně rádi pro výbornou organizaci a dodržování mysliveckých tradic ( myslivecký soud, pasování ...), zde jsme měli opět všechny naše psy.

14.11.2015 - naháňka Slatina

Na tuto naháňku jsme vzali psy tři, Irma zústala doma s drobným zraněním na levém boku, pravděpodobně se někde napichla. Revír výborně zazvěřený jenom černé se slovilo 27 kusů.

31.10.- 1.11.2015 - naháňka Radkovice

Tato naháňka byla výborně připravena organizačně, výborně zazvěřený revír a zúčastnili jsme se jí se všemi čtyřmi psy.
ruskoevropská lajka ruskoevropská lajka

17.10.2015 Mezinárodní ZVVZ - Lavičky

Šerri - l.cena CACT
Irma - l.cena r.CACT
ruskoevropská lajka

20.9.2015 - NVP Brno

rozhodčí pan Kovačev Franjo, HR
mezitřída - Šerri V1 CAC, CAC ČMKU, Národní vítěz, BOB
tř. otevřená - Engie Bohemia Delikan V1 CAC

ruskoevropská lajka

13.9.2015 - Mezinárodní BZH - Lavičky

Engie Bohemia Delikan - I.cena CACT
ruskoevropská lajka ruskoevropská lajka

30.8.2015 - MVP Mladá Boleslav

rozhodčí pan Harsányi Péter, HR
mezitřída - Šerri V1 CAC, r.CACIB
tř. otevřená - Irma V1 CAC, CACIB, BOB
ruskoevropská lajka

NÁVŠTĚV

Eva Černohubová - Tvorba www stránek pro chovatelské stanice, grafické návrhy, focení psů, vizitky, focení psích výstav, reklamní grafiky pro krycí psy a vrhy