Peruánský naháč a západosibiřská lajka - chovatelská stanice Anika Vevos

Peruánský naháč a západosibiřská lajka - chovatelská stanice Anika Vevos

O plemeni peruánský naháč

english language

HISTORIE PERUÁNSKÉHO NAHÁČE
O původu Peruánského naháče se dodnes vede mnoho diskusí. Podle některých odborníků byl tento pes dovezen do Peru v době čínského přistěhovalectví, krátce poté, co peruánský prezident Don Ramń Castilla vyhlásil zákon o zrušení otroctví černochů. Jiní vědci naproti tomu předpokládají, že tento pes pochází z afrického kontinentu a do Peru byl dovezen Nomády, kteří se do Ameriky dostali i se svými neosrstěnými psy. Dalším možností by bylo, kdybychom přítomnost těchto psů vysvětlovali příchodem člověka a jeho psů přes Beringovu úžinu z Asie do Ameriky.
V současnosti existují kromě všemožných spekulací i určité důkazy. Archeologické nálezy dokazují, že byli společníky indiánů již ve Staroincké říši. Inkové si těchto psů velice cenili, protože byli často pohřbíváni do hrobů společně s jejich pány. Incká šlechta je měla jako domácí mazlíčky ve svých domech, kde žili v místnostech určených pro pěstování orchidejí. Jejich kůže byla citlivá na sluneční paprsky a tak přes den pospávali zavřeni v obydlí a naopak v noci jim nic nebránilo, aby se potulovali ve světle měsíčních nocí. Nazí psi byli ceněni pro své léčivé účely.
Původní název plemene Inca Orchid Moonflower Dog - Orchidejový pes Inků, byl v roce 1987 změněn na Perro sin pelo del Peru - Peruánský naháč. V roce 1994 bylo plemeno přeřazeno z 9. skupiny FCI /společenská plemena/ do 5. skupiny /plemena primitivní a špicové/.
První vrh peruánského naháče se v tehdejším Československu narodil 5.3.1981 v chovatelské stanici "z Neuštejna" paní MUDr. Pacltové, ze sourozenců Balduin a Bisutuna, kteří k nám byli dovezeni z berlínské ZOO. Dvě štěňata se narodila osrstěná a nedostali průkaz původu, další tři pes Atres a feny Alhara a Alivra, byli zapsáni do registru plemenné knihy. Tímto vrhem začal chov peruánských naháčů v naší republice.


NĚCO MÁLO O PERUÁNECH
Peruánský naháč je elegantní a štíhlý pes, jehož vzhled vyjadřuje rychlost, sílu a harmonii, nikdy nesmí působit hrubým dojmem. Je ušlechtilé povahy a velmi oddaný své rodině, kterou nadevše miluje. Vůči cizím lidem je rezervovaný, nikdy však nesmí být příliš bojácný nebo agresivní. Je to plemeno, které se hodí pouze do bytu, v žádném případě naháči nepatří do kotce.

Vyskytuje se ve třech velikostech:
MALÝ: 25 - 40 cm
STŘEDNÍ: 40 -50 cm
VELKÝ: 50 - 65 cm

Peruánský naháč malý, střední a velký
Peruánský naháč malý, střední a velký


Charakteristickým základním znakem tohoto plemene je chybějící srst na celém těle. Kůže je po celém těle hladká a pružná na omak velice příjemná a teplá. Kromě celkového vzhledu jsou naháči originální i zbarvením - může být jakékoliv, v různých kombinacích a rozložení. Další zvláštností je téměř vždy neúplný chrup.

Naháči jsou velmi zdraví a od přírody nejsou choulostiví, jak by se mohlo zdát. Obleček se používá jen při extrémní nepřízni počasí. Naopak v létě se musí kůže chránit před slunečními paprsky, opalovacím krémem.

Peruánského naháče si často pořizují alergici, pro které je to jediné možné řešení jak mít domácího miláčka. Alergie nevyvolává pouze srst, ale i sliny, vlhkost dechu, moč a šupinky kůže. Proto se vždy reakce na přítomnost pejska musí bez výjimky předem vyzkoušet. Nejednou se stalo, že alergici museli po několika dnech štěňátko vrátit a to má samozřejmě negativní vliv na psí křehkou dušičku.

Jako u ostatních plemen naháčů, i peruánům se rodí osrstěná štěňata, je to přibližně 25% narozených štěňat. Osrstěná štěňata nedostávala průkaz původu, v roce 1996 nastala změna a štěňata byla zapisována do plemenné knihy. Velké nadšení ze strany chovatelů nastalo v roce 1999, kdy se osrstění jedinci zařazovali do chovu a mohli se účastnit výstav pořádaných klubem.V roce 2005 nastala další změna. Od tohoto roku se osrstěná varieta opět nesmí v chovu použít, protože země původu Peru osrstěnou varietu neuznává. Štěňata jsou řádně zapsaná v plemenné knize s poznámkou "nestandardní". Některé evropské země využívají osrstěnou formu peruánského naháče v chovu dodnes. Barevné variety u osrstěných peruánů jsou opravdu široké - bílá, černá, hnědá, žíhaná, trikolorní, myslím že si vybere opravdu každý. Chlupáči se hodí pro každého, kdo hledá milého společníka do nepohody.

NÁVŠTĚV

Eva Černohubová - Tvorba www stránek pro chovatelské stanice, grafické návrhy, focení psů, vizitky, focení psích výstav, reklamní grafiky pro krycí psy a vrhy